zemra

mire se vini
 
PortalliForumGalleryPytėsoriLista AnėtarėveKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimistinechatfoto galeri

Share | 
 

 DASHURIA SIPAS GRUPIT TĖ GJAKUT ..?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 25
Age : 33
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: DASHURIA SIPAS GRUPIT TĖ GJAKUT ..?   Tue Sep 25, 2007 1:39 am

Kėrkimet mė tė reja shkencore, kanė dėshmuar se grupi i gjakut tė cilin ne e trashėgojmė qė nga lindja, me tė madhe ndikon nė mėnyrėn se si i pėrjetojmė dhe i shprehim emocionet tona. Prandaj, as te ne shqiptarėt, kur dy persona nuk pėrputhen nė mes veti, nuk thuhet rastėsisht: “nuk ju janė pajtuar gjaqet”.

Se pėrmes analizės sė grupit tė gjakut, mund tė krijohen shumė profile individuale psikologjike, ky vlerėsim i mundshėm parashikues, qysh moti ėshtė i njohur dhe i aplikuar nė shtetet e civilizimeve tė ndryshme tė Lindjes. Japonezėt, ta zėmė, praktikojnė qė gjatė vlerėsimit tė karaktereve psikologjike, tė marrin pėr bazė treguesit e analizave tė bėrė sipas metodės sė grupit tė gjakut. dhe kjo metodė nė gjuhėn e tyre quhet “KETSUEGIGATA”. Praktikohet posaēėrisht tek pėrzgjedhja e partnerit dashuror pėr martesė. Realisht, metoda e analizės sė karakterit pėrmes grupit tė gjakut, mė se 15 vite, veē ėshtė e aplikueshme nė praktikėn e psikologjisė industriale, dhe atė, mė sė shumti e pėrdorin institucionet e pėrsosura tė kompanive tė mėdha botėrore tė marketingut, gjatė njohjes dhe parashikimit tė shprehive tė blerėsve potencial. Njėkohėsisht, kėto kompani, analizėn e vlerėsimit psikologjik tė karakterit tė njė personi sipas grupit tė tij tė gjakut, e pėrdorin edhe gjatė pranimit nė punė tė kuadrove tė reja . Japonezėt, kėtė metodė vlerėsuese, paralelisht me metodat tjera tė testeve psikologjike, e pėrdorin nė Industri gjatė pėrcaktimit tė aftėsive kreative grupore tė punėtorėve pėr vende tė caktuara tė punės, gjegjėsisht, cila punė, cilit person, dhe me cilin grup tė caktuar tė gjakut do t’i pėrshtatet mė sė shumti dhe ai aty do tė jetė mė produktiv.
Analiza dashurore e personave sipas kategorizimit tė karakterit tė tyre nė bazė tė grupit tė gjakut.

GRUPI I GJAKUT “ 0”
Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut “0”, mė me ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut “0” janė “gjuetarė” tė vėrtetė. Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada.... kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik. Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut “0”, nga meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t’i realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte, shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė, paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta konkrete presin t’i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut “0” shumė janė tė interesuara pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

GRUPI I GJAKUR “A “
Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si tė “ftohtė” dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do t’i pėrshkruante ata shprehja figurative - ”ushtari i njomė”, sepse, pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t’i kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre. Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi “A” i gjakut, nė marrėdhėniet e ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta, tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen nga tė tjerėt. Femra e grupit tė gjakut “A” ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut “A”, nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT “B “
Shikuar nga aspekti psikologjik, sikur meshkujt, ashtu e femrat me grupin e gjakut “B” janė tejet interesante dhe atraktive. Nė shikim tė parė duken si intravern dhe tė tėrhequr nė vetvete, por realisht, ata kanė tė formuar konceptin e qartė tė synimeve dhe dėshirave tė tyre jetėsore. Nė aspektin profesional, femrat e grupit “B” tė gjakut, rrugėn e karrierės sė tyre e trasojnė kryekėput duke u mbėshtetur nė vlerat personale tė dėshmuara me kohė, dhe gati kurrė, nuk e eksponojnė frymėn garuese me tė tjerėt. Veprojnė kryekėput nė rrethin e ngushtė tė shokėve dhe miqve tė verifikuar.
Meshkujt e kėtij grupi kanė nė vete diēka, tė themi ashtu si njė fasadė kamufluese dhe mbrojtėse. Gjithmonė veprojnė tė heshtur, tė ngurtė dhe tė tėrhequr, ndėrsa, gjatė kėsaj koha, sikur “shahist” tė vėrtetė, pa ndonjė pompozitet tė shprehur, planifikojnė “potezet” e ardhshme qė duhet t’i ndėrmarrin tė arrijnė gjer tek caku i dėshiruar. Me qėllim tė arritjes sė plotė tė synimeve tė tyre, kėta janė nė gjendje qė ta eliminojnė ekspozimin e tyre para tė tjerėve. Zakonisht, kurrė nuk i pėrzgjedhin profesionet qė i eksponojnė nė planė tė parė.
Kanė dėshirė qė gjithnjė tė vendosin, por ja si tė eksponuar, por prapa kulisave dhe jashtė syve tė botės. Partneriteti dhe familja: Nė dashuri, femrat e grupit tė gjakut “B” presin shumė njomėsi, kėnaqėsi, fat, besnikėri dhe pėrkujdesje tė partnerit ndaj tyre. Fillimisht janė tė dyshimtė, me ambicie dhe kėrkesa tė mėdha, andaj, shumė vėshtirė vendosin qė tė hyjnė nė ujėrat bashkėshortore. Kur veē vendosin tė martohen dhe bėhen nėna, janė tejet besnike dhe tė pėrkushtuara familjes. Ėshtė karakteristike pėr meshkujt e grupit tė gjakut “B”, se nė pėrgjithėsi grat e tyre i nderojnė dhe i respektojnė pėrtej mase. Pėr gruan qė do tė vendosin ta pėrzgjedhin si partner tė jetės, asaj do t’ua sjellin ēdo gjė para kėmbėve duke e trajtuar si mbretėresh tė vėrtetė. Por, natyre e maskuar e meshkujve nga ky grup, do tė vjen nė shprehje tek te raporte emotive. Kur nuk kanė hasur nė partnerin e vėrtetė tė jetės, janė tė prirur pėr njėanshmėri dhe melankoli. Pėr ta, nė kėto momente, ėshtė mė lehtė tė ėndėrrojnė, se sa tė ballafaqohen me situatėn reale bashkėshortore.

GRUPI I GJAKUT “AB”
Femrat nga grupi gjakut “AB” jenė persona tė shkėlqyera. Janė tė ndjeshme ndaj tė tjerėve, ndėrsa ,cinizmi dhe ironia, ėshtė diēka e huaj pėr to. Nuk kanė kėrkesa specifike nė jetė dhe mund t’i takojnė cilido grup, sepse, shumė lehtė adaptohen ēdo rrethi dhe mentaliteti, duke pasur sukses qė nė kėtė shkrirje gjithnjė ta ruajnė individualitetin e vetė karakteristik. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt e kėtij grupi tė gjakut, na duket sikur tek ta bėhet fėrkimi i dy karakteristikave tė shprehura si veēanti si pėr grupin “A” ashtu edhe “B”. Mu pėr kėtė natyrė dytėshorė tė tyre, meshkujt me grupin e gjakut “AB” nuk munden aq lehtė tė adaptohen rrethanave tė reja me tė cilat ballafaqohen gjatė jetės. Nėse pėr shembull, kėta gjenden nė njė rreth tė dominuar nga personat me grupin e gjakut “A”, atėherė, tek ata, mė sė shumti do tė shprehen karakteristikat e grupit tė gjakut “B” dhe anasjelltas. Partneriteti dhe familja: Femrat e grupit tė gjakut “AB” i adhurojnė meshkujt me prirje aventuriere, ndėrsa kėnaqen nė dashuri vetėm nėse ju lejohet qė ato tė mbeten mistike. Si nėna, janė tė lidhur me fėmijėt, por kėrkesat ndaj tyre nuk janė tė tepruara, dhe sillen nė suazat e raporteve normale. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt nga grupi i gjakut “AB”, specialiteti i tyre ėshtė vardisja. Janė “donzhuan” dhe lajkatarė tė vėrtetė, por, nė princip, tregohen tejet tė kėndshėm, vardisen nė mėnyrė substile duke shfaqur respekt tė sinqertė ndaj polit tė kundėrt. Sa do tė pajtohen kėta si dy anė tė kundėrta, me tė madhe varet nga partneri tjetėr. Ta zėmė, nėse e pėrzgjedhura e tij ėshtė nga grupi “A, ky do tė sillet sikurse me veti tipike si tė grupit tė gjakut “B” dhe e kundėrta.

TRI PĖRPUTHSHMĖRI MĖ ADEKUATE DASHURORE

Nė hulumtimet e gjertanishme, pajtueshmėria nė marrėdhėniet emotive dhe dashurore nė mes tė personave tė grupeve tė kundėrta tė gjakut, nuk ėshtė dėshmuar ende saktėsisht. Por, bazuar nė profilet e pėrfituara psikologjike tė grupeve tė ndryshme tė gjakut dhe bartėsve tė tyre, pėrfitohet njė pasqyrė e qartė se cilat kombinime profilesh gjatė martesės kanė harmoni mė tė pėrshtatshme nė mes veti.

Femra A + mashkulli O: EROPCIONI I EPSHEVE Lidhjen mė epshore nė mes veti e arijnė femrat qė i pėrkasin grupit tė gjakut “A” dhe meshkujt e grupit tė gjakut “O”. Po ashtu, kjo ėshtė edhe njė kombinim i thjeshtė biologjik, sepse nga kjo bashkėsi martesore lindin mė sė shumti fėmijė Si anė negative e kėtij kombinimi, femra duhet tė ketė mė tepėr kujdes nė natyrėn jo stabile tė partnerit dhe mė tepėr tė angazhohet pėr ta ruajtur pėr vete.

Femra O + mashkulli AB: PĖRHERĖ TĖ DASHURUAR Martesat nė mes tė femrave tė grupit tė gjakut “O” dhe meshkujve tė grupit tė gjakut “AB” , nga tė gjitha kombinimet tjera, nė praktikė, janė treguar si mė harmonike. Zakonisht janė martesa romantike dhe lidhje kualitative.

Femra A + mashkulli B: PAJTUESHMĖRI KONTRADIKTORE
Vėmendjen e njė mashkulli tė grupit tė gjakut “B”gjithnjė do ta tėrheq femra me grupin e gjakut “A”. Ndoshta, mu kjo ėshtė kombinimi mė i mire pėr martesė, sepse, karakteristikat e ndėrsjella tė tipareve kontradiktore, gjithnjė pėrmbushen nė mes veti, Femrat me grupin e gjakut “A” gjithmonė kanė nevojė qė tė pėrkujdesen pėr dike, ndėrsa meshkujt e grupit tė gjakut “B”, gjithmonė ndjenė nevojėn qė dikush tjetėr tė pėrkujdeset pėr ta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://zemraaa.forumotion.com
 
DASHURIA SIPAS GRUPIT TĖ GJAKUT ..?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
zemra :: :: Prezantime Ndjenja Dhe Pershendetje:: :: ::Dashuria::-
Kėrce tek: